Wyświetlanie wszystkich wyników: 30

Smart Home czyli inteligentny dom

Określenie to w ostatnich latach zrobiło zawrotną karierę i już na stałe zagościło w naszych słownikach. Co właściwie oznacza? Jak należy je rozumieć? Smart home to przede wszystkim nowa jakość, jaką wnosi automatyka domowa do naszych domów i mieszkań. Dom inteligentny to już nie tylko solidna przystań na lata. To wręcz interaktywne urządzenie, dostosowujące się w czasie rzeczywistym do zmiennych warunków zewnętrznych. Sieć czujników i sprzężonych z nią urządzeń, sterowana przez jednostkę centralną, umożliwia natychmiastową reakcję na zmiany w otoczeniu. I nie ważne jest, czy to będzie włamanie, opady deszczu, spadek temperatury czy wzrost nasłonecznienia. Oferowane obecnie otwarte systemy inteligentnego domu współpracują praktycznie z dowolnym zainstalowanym urządzeniem. System w razie potrzeby jest w stanie uruchomić alarm, sterować ogrzewaniem, odciąć dopływ gazu czy wody, steruje roletami zewnętrznymi i wewnętrznymi oraz oświetleniem czy nawadnianiem ogrodu. Jest w stanie zintegrować wszystkie działające w domu urządzenia w jedną, spójną całość. Powiadomienia jakie wysyła właścicielowi jednostka centralna to nie tylko alarm ppoż. czy EMS ze zdjęciem wykrytego na terenie posesji przemieszczającego się obiektu. Instalacja inteligentnego domu umożliwia domownikom śledzenie na bieżąco szeregu parametrów na zewnątrz i wewnątrz domu a to z kolei pomaga w racjonalnym gospodarowaniem energią, pozwala na opracowanie zmian w programie sterującym tak, by jeszcze podnieść komfort i wygodę. Samo programowanie nie nastręcza obecnie jakichkolwiek problemów. Jednostka centralna, w praktycznie wszystkich znajdujących się na rynku systemach inteligentnego domu, wyposażona jest w przejrzysty interfejs umożliwiający w sposób łatwy, wręcz bez specjalnego przygotowania, wnoszenie zmian w oprogramowaniu, wprowadzanie nowych scen itp. Sterowanie działaniem systemu nie wymaga w tej chwili dostępu do jednostki centralnej a nawet wygodnego, przenośnego interfejsu używanego na terenie domu. Naszym inteligentnym domem możemy sterować z dowolnego miejsca, posługując się komputerem osobistym czy zwykłym smartfonem z odpowiednią aplikacją.

Co nam daje automatyka domowa?

Korzyści związane z wprowadzeniem automatyki w naszym domu podzielić możemy na dwie grupy. Pierwsza to korzyści niematerialne, nie dające się wyrazić w liczbach bezwzględnych, niemniej odczuwalne przez ogół domowników. To oczywiście wygoda, wzrost komfortu jaki daje inteligentny dom. Nie należy zapominać także o wzroście bezpieczeństwa. Zalanie, pożar czy też włamanie nie są już aż takim problemem. System nie tylko zaalarmuje właściciela i właściwe służby ale zareaguje, by zminimalizować szkody i chronić zdrowie mieszkańców.

Dla wielu osób automatyka domowa to kwestia stylu życia, możliwości kształtowania własnego otoczenia, urządzając nowocześnie swój dom nie wyobrażają one sobie, by mogło w nim zabraknąć inteligentnej instalacji.

Niebagatelne znaczenie ma także prestiż, jaki daje posiadanie systemu inteligentnego domu. Nikt nie powie, że prezentacja przy użyciu smartfonu możliwości naszego domu wśród znajomych nie zrobi wrażenia.

Drugą grupę stanowią już materialnie wymierne korzyści związane z kosztami zużywanej energii. Automatyka domowa poprzez sterowanie oświetleniem i temperaturą w pomieszczeniach czy podgrzewaniem wody w zależności od pogody, temperatury na zewnątrz i potrzeb domowników, daje możliwość zracjonalizowania zużycia energii. O tym, jak ważki jest to problem, świadczą badania przeprowadzone przez Tauron Polska Energia. Już obniżenie temperatury o jeden stopień daje 6-7 % oszczędności w wydatkach na energię. Średni okres zwrotu kosztów założenia instalacji inteligentnego domu ciężko w sposób ogólny oszacować gdyż zależy od indywidualnie zastosowanych rozwiązań, tutaj stopnia rozbudowania automatyki domowej czy rodzaju stosowanego ogrzewania. Eksperci przyjmują jednak, że nie przekracza on dziesięciu lat a dla najnowszych rozwiązań wynosi od pięciu do ośmiu. I co ważne, przy rosnących cenach energii i coraz powszechniej stosowanych rozwiązaniach takich, jak pompy ciepła, rekuperatory itp. szybko będzie się skracał.