Centrale inteligentnego domu

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

Sprawne działanie każdego organizmu jest uzależnione od jego poszczególnych części. Byłyby one jednak niczym bez organu zarządzającego – mózgu. Jego brak oznacza brak życia, absolutną niezdolność do podejmowania decyzji. Funkcjonowanie żywego organizmu idealnie odzwierciedla działanie wielu urządzeń elektrycznych. Bez specjalnego “mózgu” nie są one w stanie spełniać swoich funkcji. Czyni to wszelkiego rodzaju centralne najistotniejszymi częściami wszelkich systemów.

Centrala inteligentnego domu

System inteligentnego domu to cała sieć powiązań pomiędzy licznymi urządzeniami, które nie tylko ułatwiają nam życie, ale również bardzo często służą poprawie naszego bezpieczeństwa. Należą do nich wszelkiego rodzaju czujniki, włączniki i wyłączniki, shuttery i tym podobne. Jednak sterowanie inteligentnym domem nie byłoby możliwe bez sprawnie funkcjonującej centrali.

Centrala inteligentnego domu to mózg całego systemu. Pozwala ona na włączanie oraz wyłączanie całego systemu, zapamiętywanie ustawień, wydawanie poleceń oraz ich wykonywanie. Oczywiście bardzo istotny jest każdy element systemu inteligentnego domu, jednak bez odpowiednio dobranej i zaprogramowanej centrali sterowanie mieszkaniem byłoby niemożliwe.

Zdalne sterowanie domem

Prostota

Interfejsy współczesnych centrali są świetnie dopasowane do użytkowników. Zostały stworzone w sposób pozwalający na domyślne użytkowanie. Nie zapomniano również o estetycznym wyglądzie, który można wkomponować w wystrój każdego wnętrza.

Tak naprawdę dobrze zaprogramowana centrala pozwala na całkowicie zdalne sterowanie domem. Wszystkie wprowadzone przez nas ustawienia są zapisywane i wykorzystywane przez centralę do podejmowania decyzji i wydawania pozostałym elementom systemu poleceń. Rzecz jasna zdalne sterowanie mieszkaniem wcale nie oznacza, że ustawienia początkowe to jedyne, które będą dla centrali istotne. Wszystkie wprowadzone dane można zmieniać w dowolnym momencie. Ponadto centrala na bieżąco informuje użytkownika o niespodziewanych wypadkach a także, na żądanie, udziela informacji na temat aktualnej sytuacji.

Bezprzewodowe sterowanie domem

Współczesny świat jest całkowicie mobilny. Nie inaczej ma się kwestia zarządzania systemem inteligentnego domu. Dzięki najnowszej technologii oraz dopasowania owych systemów do wielu urządzeń możliwe jest całkowicie bezprzewodowe sterowanie mieszkaniem.

Co to oznacza? W praktyce odnosi się do licznych funkcjonalności, takich jak na przykład sterowanie domem GSM za pomocą specjalnych, innowacyjnych modułów. Wykorzystywanie sieci dostępnej już teraz praktycznie w każdym miejscu pozwala także na sterowanie domem przez internet. Co ważniejsze możemy do wszystkich działań używać dowolnie wybranego urządzenia.

Możliwe jest zatem sterowanie domem przez telefon z dowolnego miejsca na świecie. Bardziej skomputeryzowani użytkownicy z pewnością zdecydują się na wygodne sterowanie domem przez tablet. Natomiast miłośnicy najnowszych technologii mogą cieszyć się wybierając sterowanie domem przez smartfon lub iPhone.

Tak szerokie możliwością związane z wyborem narzędzia sterującego są możliwe dzięki dopasowaniu central do najpopularniejszych na rynku oprogramowań wspomnianych urządzeń, takich jak IOS oraz Android. Do każdego systemu zostały stworzone specjalne aplikacje umożliwiające pełne korzystanie z systemu inteligentnego domu w sposób bezprzewodowy.

Przykładowe centrale inteligentnego domu

Centrala inteligentnego domu Fibaro Home Center 2

Centrala Fibaro Home Center 2 to niewielkie, stylowe urządzenie, które w pełni spełnia funkcję dowodzącą systemem inteligentnego domu. To jedna z central skomunikowanych z urządzeniami mobilnymi. Pozwala to na stały kontakt z nią za pomocą odpowiednich aplikacji lub z poziomu przeglądarki internetowej. Centrala ta łączy się z internetem, nie należy jednak obawiać się, że przestanie ona funkcjonować, gdy połączenie zostanie zerwane. Jej oprogramowanie przewiduje taką sytuację i zapewnia stałe działanie. Budowa za pomocą Fibaro Home Center 2 pozwala na stworzenie całego systemu inteligentnego domu nie tylko w oparciu o produkty Fibaro, ale również wszelkie inne urządzenia działające na technologii Z-Wave. Jest to centrala idealna zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych użytkowników, posiada bowiem wbudowane kreatory oraz scenariusze do wykorzystania, ale zapewnia również możliwość samodzielnego programowania za pomocą języka LUA. Co więcej centrala ta jest wyposażona w bibliotekę wtyczek, która umożliwia podłączanie do niej licznych urządzeń RTV oraz systemów alarmowych.

Ten produkt Fibaro zapewnia także stuprocentowe bezpieczeństwo wprowadzonych danych. Fibaro Home Center 2 posiada specjalne zabezpieczenia przed ingerencją osób trzecich w nasz system.

Centrala inteligentnego domu Vera Edge

To kolejna centrala oparta na technologii Z-Wave. Umożliwia współpracę z większością urządzeń Z-Wave a także platformami ISTEON, X10 oraz kamerami IP. Jest ona także kompatybilna z urządzeniami mobilnymi co pozwala na bezprzewodowe sterowanie systemem z dowolnego miejsca. Co więcej aplikacja potrzebna do sterowania jest całkowicie bezpłatna i dostępna nie tylko na systemy Android oraz IOS, ale również na Windows Phone. Dodatkowo Centrala Vera Edge ma wbudowany moduł Wi-Fi co poszerza możliwości wykorzystywania jej przez Internet i upłynnia przepływ danych. Pojemna pamięć pozwala natomiast na tworzenie i zapisywanie ogromnych ilości sekwencji działania, zdarzeń oraz scen.

Centrala Alarmowa Satel

System inteligentnego domu kojarzy się przede wszystkim z niesamowitą wygodą. Jednak jego równie istotnym celem jest zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Firma Satel oferuje szeroki wachlarz centrali alarmowych. Taka centrala jest połączona ze wszystkimi czujnikami w systemie, monitoringiem, sygnalizatorami, manipulatorami oraz oczywiście z komputerem z oprogramowaniem. Jako mózg całego systemu alarmowego zbiera dane ze wszystkich urządzeń podłączonych do systemu. Następnie, na ich podstawie oraz w oparciu o wprowadzone przez użytkownika ustawienia podejmuje decyzje i wdraża je w życie.

Wybór konkretnej centrali alarmowej Satel powinien być uzależniony od stopnia rozbudowania systemu inteligentnego domu oraz przeznaczenia chronionego budynku – inne wymogi powinien bowiem spełniać system alarmowy w domku jednorodzinnym a inne w dużym biurowcu.

Tworząc od podstaw swój system inteligentnego domu należy już na samym wstępie zastanowić się nad jak najlepiej sprofilowaną centralą. Od niej bowiem będzie zależeć nie tylko działanie całego systemu, ale również możliwość jego rozbudowywania i zmieniania. Aktualna oferta dostępnych centralek jest tak szeroka, że spełni potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Sterowanie inteligentnym domem należy rozpocząć od zakupu centrali. Centrala inteligentnego domu to nic innego jak serca odpowiedzialne za całość systemu. Większość centrali podłączana jest do internetu co umożliwia swobodne sterowanie domem przez telefon, tablet, pilot lub komputer. Wystarczy specjalnie przygotowana aplikacja dostępna na platformę Android lub iOS. Dzięki mobilności usługi otrzymasz dostęp do wszystkich opcji centrali inteligentnego domu z każdego miejsca na świecie. Co ciekawe, system Fibaro posiada wbudowanego pomocnika Silly, który umożliwia sterowanie głosowe mieszkanie przy pomocy zaprogramowanych komend.