Inteligentny ogród z systemem Fibaro

Ostatnie lata zaowocowały pojawieniem się innowacyjnych rozwiązań, które spowodowały, że zajmowanie się naszym ogrodem jest teraz znacznie łatwiejsze niż kiedyś. Do naszej dyspozycji znajdują się na przykład automatyczne systemy podlewania, w których określane są godziny oraz systematyka nawadniania. System te są pożyteczne, ale mogą sprostać jedynie podstawowym oczekiwaniom posiadacza ogrodu. Bardziej wymagający klient chce jednak zainstalować u siebie system, który będzie w stanie zarządzać ogrodem w sposób inteligentny – będzie w stanie np. dobierać poziom wilgotności pod kątem warunków atmosferycznych oraz dodatkowych zmiennych. Takie systemy są teraz na wyciągnięcie ręki. Jednym z nich jest Fibaro, ceniony przez wielu zadowolonych klientów. Takie rozwiązanie będzie w stanie samodzielnie rozwiązać kwestię integracji każdego rodzaju podlewania ogrodowego. Sprawnie zawiaduje etapami optymalizacji wszystkich procesów, które zaczynają się przeważnie od podlewania. Profesjonalny system jest w stanie również kontrolować oczka wodne , sztuczne kaskady, sterować oświetleniem ogrodu. W jego zasięgu jest obsługa bram markiz, rolet. Jest odpowiedzialny za bieżące monitorowanie terenu.

Dzisiejsze technologie oraz ich proces automatyzacji przekłada się na zdecydowane ograniczenie zaangażowanie człowieka w pracę w ogrodzie. Inteligentne kosiarki, systemy nawadniające oraz czujniki wilgoci to gwarancja samodzielnego nawożenia, przycinania oraz nawadniania, kiedy tylko chcemy. Można więc powiedzieć, że nowoczesne technologie pozwoliły na zastąpienie wielu męczących prac fizycznych. Są one odpowiedzialne za proces automatyzacji. Z ich pomocą możliwe jest:

  • Utrzymanie zieleni w centrum miast, zanieczyszczonych powierzchniach.

  • Usprawnienie i przyśpieszenie procesu pielęgnacji ogrodu

  • Generowanie własnej wody, kompostu

  • Generowanie źródła światła

Nowoczesne ogrody posiadają szereg zadań do wykonania. Oto podstawowe z nich:

 Nawadnianie

Kluczową sprawą decydującą o stanie i formie rośliny jest niewątpliwie jakość instalacji nawadniającej. Szczególnie duże ogrody bazują na ich obecności. Bez wsparcia systemów rośliny prędzej czy później usychają. Zwykłe systemy podlewania opierają się na sterownikach czasowych oraz na czujce opadów. Nie jest to ekonomiczne rozwiązanie z punktu widzenia zużycia wody. Biorąc pod uwagę rosnące deficyty wody w naszym kraju, nie jest to najlepsze rozwiązanie dostępne na rynku.

System inteligentnego ogrodu ma nie tylko pamiętać o regularnym nawadnianiu. Do jego kompetencji zalicza się również szybką reakcję na sytuacje awaryjne, mające miejsce np. w przypadku nagłej zmiany warunków pogodowych, niedoboru energii elektrycznej lub wody. System ma zasygnalizować również usterkę lub uszkodzenie kluczowych elementów w postaci elektrozaworów systemów nawodnienia.

Nowoczesne rozwiązania potrafią natychmiastowo poinformować o ostatnich wydarzeniach. Te wszystkie obowiązki wykonuje tylko jeden układ bezprzewodowy. Jego właściwości pozwala na jego integracje z innymi specjalistycznymi systemami – gwarantuje to osiągnięcie efektu synergii.

Istnieje możliwość podłączenia czujników wilgotności gleby oraz czujkę zalania do funkcjonującej już instalacji nawadniania. Ten zabieg jeszcze bardziej podnosi poziom profesjonalizmu inteligentnego systemu.

Układ nawadniający mający do dyspozycji dane pochodzące od czujników lub stacji pogodowej, jeżeli będzie to konieczne, zareaguje i przystąpi do nawadniania ogrodu, zaplanuje plan podlewania kolejnych sekcji, biorąc jednocześnie pod uwagę właściwości gleby, silę wiatru czy też poziom nasłonecznienia. Czujka zalania w momencie opadów deszczu, automatycznie przystąpi do wyłączenia funkcji nawadniania – przekłada się to na większe oszczędności z tytułu mniejszego zużycia wody. Zyskują na tym również rośliny, którym zapewniamy najlepsze warunki do rozwoju.

Jeśli chodzi o propozycje systemów nawadniających, to liczba oferta systemów nawadniających jest szeroka, dlatego możemy być pewni, że znajdziemy rozwiązanie spełniające nasze wymagania. Kluczowe są cztery elementy nawadniające, z którymi bez trudu podlejemy nasze rośliny:

 

  • Linie kroplujące – rury wykonane z polietylenowej rury z emiterami (specjalne otwory znajdujące się w stałej odległości, co 30-100cm), z których powoli wypływa woda. Linie układane są na ziemi, w bezpośredniej okolicy korzeni roślin. Ich zadaniem jest nawodnienie pasu ziemi o szerokości do 60 cm, co oznacza, że bez trudu poradzą sobie z podlewaniem żywopłotów oraz roślin na rabatach. Linie nie rzucają się w oczy, ponieważ przykrywa się je przy pomocy kory ogrodniczej, co ograniczy dodatkowo parowanie wody.

  • Zraszacze wynurzalne – służą do nawadniania trawników. Znajdują się tuż pod ziemią. Ciśnienie wody powodują wysuwanie się zraszaczy nieco ponad poziom gruntu. Zaraz po zakończeniu nawodnienia- natychmiastowo znikają pod ziemią. Ich obecność nie jest przeszkodą w swobodnym chodzeniu po trawniku oraz koszeniu trawy. Należy zachować daleko idącą ostrożność w czasie przeprowadzania prac pielęgnacyjnych, arealcji oraz mulczowania, ponieważ można je wtedy uszkodzić. Do zraszaczy wynurzalnych zaliczamy zraszacze statyczne oraz rotacyjne.

  • Mikrozraszacze – pomogą w zroszeniu warzywnika oraz ogródka skalnego. Tutaj zraszacze umiejscowione są na specjalnych szpilach, na wysokości 30 cm. Pozwala to na wytworzenie „delikatnej mgiełki”. Powstałe kropelki nie uszkodzą liści ani kwiatów. Pożyteczne rozwiązanie na klombach kwiatowych.

  • System nawadniania dokorzeniowego – w kształcie cylindrów z przegrodami – sączą wodę na różnej głębokości. Wykorzystywane są do podlewania młodych krzewów oraz drzew.

System Fibaro na podstawie otrzymanych danych, podejmuje szybką reakcję o podlewaniu lub jego zakończeniu w momencie, gdy opady deszczu są zbyt obfite. Podczas działania bierze pod uwagę warunki atmosferyczne, gwarantuje ograniczenie zużycia wody. Daje możliwość dołączania kolejnych modułów przy elektrozaworach.

Podgląd kamer

Praktycznym wyborem jest integracja kamer zamontowanych przed wejściem na posesję z domofonem. W momencie, gdy ktoś podejdzie i zadzwoni do furtki – na ekranie telefonu wyświetli się podgląd z kamery, co pozwoli nam dowiedzieć się, kto nas chce odwiedzić. Furtka zostanie otworzona również przy pomocy telefonu.

System Fibaro gwarantuje podgląd na cały ogród oraz posesję. Dzięki niemu monitorujemy stan bezpieczeństwa naszego ogrodu. Monitoring możemy prowadzić za pośrednictwem naszego telefonu.

Oświetlenie

Kolejną bardzo ważną zaletą inteligentnego systemu jest sposobność do integracji z oświetleniem ogrodowym. Daje ona możliwość zdalnego zarządzania oraz rozjaśniania wzdłuż ciągów komunikacyjnych w czasie wyczuwania ruchu (odpowiedzialne są za to sensory). Dopuszczalne jest również regulowanie oświetlenia pod kątem faz księżyca, co gwarantuje na przykład marka Fibaro. Opcja polegająca na integracji systemu alarmowego z oświetleniem pozwala na błyskawiczne wykrycie oraz szybką reakcję na powstałe niebezpieczeństwo np. próbę włamania, pożar oraz zalanie. Nienaturalnie migające światła znajdujące się na posesji oraz w samym domu bez wątpienia przykują uwagę sąsiadów.

Technologia inteligentnego ogrodu to nowe możliwości związane ze sterowaniem oświetleniem. Przestarzałe rozwiązania zostały zastąpione przez nowe, praktyczne funkcje, takie jak np. możliwość włączenia światła o wybranej przez nas porze, biorąc pod uwagę natężenie światła słonecznego. Innowacyjne funkcje pozwalają także dopasować poziom oświetlenia do długości dnia. Piorunujące wrażenie zrobi na każdym podłączenie ogrodu do scen oraz sekwencji świetlnych. Ściemnienie lamp wokół alejek ogrodowych w momencie wykrycia naszego ruchu wprowadzi odpowiedni klimat podczas nocnych spacerów. Teraz bez większego trudu stworzymy w naszym ogrodzie doskonałe warunki do relaksu i odpoczynku w urokliwej atmosferze. Jeśli tylko zechcemy – stworzymy klimat dla niezapomnianej imprezy. Nowoczesne zarządzanie oświetleniem daje możliwość samodzielnego kreowania obrazów. Dzięki niemu będzie mogli szczególniej zaakcentować wybrane przez nas rośliny oraz elementy, które warte są uwagi.

Przy pomocy sterowania radiowego możemy kontrolować natężenie światła zarówno na tarasie oraz w basenie. Oświetlenie dodają klimatu biczom wodnym, oczku czy też fontannie. Okrasi altankę oraz plac zabaw dla naszych dzieci.

Do przydatnych funkcji należy zaliczyć też opcję programowania scen. Dzięki niej można zaprogramować włączanie się muzyki lub rozwijanie się markiz w słonecznych dzień. Automatyczne markizy zareagują na zbyt duże nasłonecznienie oraz na nocny spadek temperatury.

Dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie folie projekcyjne, które naklejane są na szyby i okna. Za sprawą zastosowania specjalnego tworzywa, możliwa jest tzw. tylna projekcja. Tutaj projektor znajduje się cały czas w domu, nie jest w żaden sposób narażony na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych (deszcz, wiatr).

Alarm

Mamy możliwość zintegrowania systemu alarmowego z oświetleniem ogrodowym. Wtedy w momencie wykrycia osoby niepożądanej na naszej posesji, w razie pożaru lub zalania, system bez chwili namysłu włączy całe oświetlenie naszego ogrodu w trybie mrugania. To od razu zwróci uwagę sąsiadów, zmusi ich odpowiedniej reakcji.

Nasz ogród zostanie ochroniony nie tylko przed złodziejami, ale także przed dzikimi lub bezpańskimi zwierzętami. Jeżeli tylko pojawią się na naszej posesji, czujka ruchu od razu zareaguje ( w jakiś czas uruchomi ona zraszacze i włączy głośnik, emitując sygnały odstraszające).

Staw i oczko wodne

Jeżeli w naszym ogrodzie znajduje się niewielki akwen, jest możliwość ciągłego monitorowania jego stanu oraz parametrów. Proces uzdatniania wody uchodzi za dość skomplikowany, wymaga on wyczucia, ponieważ nawet niewielkie opady deszczu lub nieznaczony wzrost poziomu nasłonecznienia mogą zmyć nawóz z trawnika, tym sposobem uniemożliwić przeprowadzenie czynności samoczyszczących. Decydując się na skorzystanie z systemu inteligentnego ogrodu, możemy mieć pewność, że woda będzie na tyle czysta, że nasze oczko wodne stanie się idealnym miejscem do kąpieli dla naszych dzieci. Jeżeli w naszym ogrodzie znajduje się fontanna, jej strumień wody można zastosować jako swego rodzaju equalizer dla muzyki puszczanej w ogrodzie. Dodając do tego jeszcze podświetlenie LED, otrzymamy rozwiązanie, które z pewnością zachwyci każdego.

Ogród w zimowej atmosferze

Zimą nasz ogród zapada w długi sen. Mimo to inteligentny system dalej funkcjonuje, poprawiając standard życia mieszkańców. Jeżeli tylko czujniki zauważają pojawienie się niesprzyjających warunków atmosferycznych, które mogą spowodować oblodzenie – natychmiastowo zareagują poprzez włączenie funkcji podgrzewania ścieżek i schodów. Jeżeli dojdzie do dużych opadów śniegu lub pojawi się porywisty wiatr – system natychmiastowo przystąpi do automatycznego zamykania markizy.

Inteligentne Kosiarki

Pielęgnacja i koszenie trawnika to zajęcie wymagające czasu i zaangażowania. Inteligentne kosiarki mogą nas skutecznie odciążyć w tych zadaniach. Jest to w pełni zautomatyzowany sprzęt, który bezbłędnie wykonuje swoje obowiązki. Nowoczesne kosiarki w szybkim tempie poradzą sobie z każdym trawnikiem, bez względu na jego rozmiar i kształt. Wszystko bez wytwarzania zanieczyszczeń. Koszony obszar wybierany jest przez program, czas pracy kosiarki ustalany jest przez nas indywidualnie. Niektóre inteligentne urządzenia mogą pracować nawet całą dobę. Kosiarki wyposażone są w funkcję automatycznego ładowania – oznacza to, że szybko znajdują stację dokującą, co przekłada na błyskawiczny powrót do pracy.

Pełna synchronizacja

Należy mieć świadomość tego, że występują duże różnice pomiędzy inteligentnym ogrodem, a ogrodem, w którym znajdziemy jedynie inteligentne urządzania. Pod pojęciem inteligentnego ogrodu kryje się przede wszystkim synchronizacja działań, w skład których wchodzi na przykład podlewanie, obsługa oczek wodnych, sztucznych kaskad oraz nadzorowanie prawidłowej temperatury chodników oraz dbanie o oświetlenie ogrodu. W zakres obowiązków wchodzi również automatyzacja bram, markiz oraz rolet. Wtedy to w ogrodzie jedno urządzenie odpowiedzialne jest za komunikację z innymi. Ma możliwość dokonywania pomiarów z wielu czynników oraz detektorów. Reaguje także na nasze indywidualne zachowania oraz posługuje się zaprogramowanymi funkcjami. Pozwala to na uzyskanie pełnej kontroli oraz elastyczność w sferze kontroli, nawet w sytuacji podczas naszej nieobecności w domu (za pośrednictwem telefonu, tableta, komputera przenośnego).

 

Koszt inteligentnej instalacji

Zainstalowanie inteligentnego systemu to koszt około kilku-kilkunastu tysięcy złotych. Cena jest uwarunkowana od wielkości obiektu oraz stopnia zautomatyzowania. Najdroższa jest centralka sterująca, która kosztować może nawet około 2500 zł. Tańsze są pozostałe moduły, których ceny wahają się w przedziale mniej więcej – 250 zł.

Dlaczego warto wybrać systemy inteligentnych ogrodów?

Systemy inteligentnych ogrodów Fibaro przekonują do siebie przede wszystkim funkcjonalnością, która pozwala na bezbłędną realizację wszelkiego rodzaju zadań. W zimie zajmuje się ogrzewaniem chodników, których nie musimy dzięki temu odśnieżać. W czasie ogromnych upałów chroni przed zbytnim nasłonecznieniem rozwijając markizy, które w czasie wiatru są zwijane. Inteligentny ogród potrafi wykorzystać warunki pogodowe, gwarantuje bezpieczeństwo oraz oszczędność. Umiejętnie zarządza procesami nawadniania, oświetlenia, steruje markizami w ogrodowej altanie. System synchronizuje kompleksowo wszystkie działania. System to wygodne rozwiązania, dla każdego, kto chce utrzymać swój ogród w świetnej dyspozycji.

 

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl