Z-WAVE

Wyświetlanie wszystkich wyników: 14

Protokół Z-Wave a inteligentne zarządzaniem domem

Inteligentne domy to zaawansowane technologicznie budynki, które bazują na specjalnych systemach zarządzania. Dzięki wdrożeniu nowoczesnych technologii można skutecznie zarządzać wszystkimi instalacjami w domu. Tym samym inteligentny dom to rozwiązanie nie tylko bardzo funkcjonalne, ale także komfortowe oraz bezpieczne. Nowoczesne systemy zarządzające pozwalają finalnie obniżyć koszty eksploatacji domu. Inteligentny dom wymaga zastosowanie niezawodnych, funkcjonalnych protokołów, z pomocą których można sterować funkcjami budynki. Takim protokołem jest Z-WAVE.

Protokół Z WAVE – historia

Bezprzewodowy protokół Z-WAVE (ZWAVE, Z WAVE) to rozwiązanie stosunkowo nowe, powstałe w roku 2005. Bazujący na falach radiowych protokół Z-Wave opracowany został przez duńską firmę Zensys W 2005 doszło do spotkania przedstawicieli firm: Danfoss, Universal Electronics, Leviton, Intermatic oraz Wayne Dalton, podczas którego ustalono wspólną częstotliwość transmisji danych i wspólny protokół, dzięki którym możliwe było bardziej efektywne sterowanie urządzeniami. Już wtedy postawiono na protokół Z-Wave, wkrótce przystąpiono w związku z tym do rozmów z firmą Zensys. W taki sposób powstało stowarzyszenie Z-Wave Alliance. Do tego stowarzyszenia mogą przystąpić przedsiębiorstwa, które chciałyby również wykorzystywać do obsługi swoich urządzeń protokół Z WAVE. O popularności tego protokołu świadczy chociażby fakt, że samo stowarzyszenie obejmuje już ponad 300 podmiotów, które zdecydowały się postawić na moduły Z-Wave.

Technologia ZWAVE – kilka informacji o jej funkcjonowaniu

Nie da się zaprzeczyć, że nowoczesna technologia ZWAVE stale zyskuje na popularności. Aby inteligentny dom funkcjonał naprawdę bez zarzutu, trzeba postawić na rozwiązania wydajne, łatwe w obsłudze, tanie w eksploatacji. To tłumaczy, dlaczego protokół Z-Wave jest tak chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem. Brak okablowania, urządzenia Z-Wave w bardzo przystępnej cenie, efektywna, a przy tym prosta komunikacja – to wszystko sprawia, że bezprzewodowy protokół od samego początku cieszy się dużym zainteresowaniem na rynku automatyki domowej.

Jak funkcjonują urządzenia Z-WAVE?

Poszczególne urządzenia Z WAVE, które znajdują się w danej sieci, komunikują się ze sobą za pomocą fal radiowych. Warto zaznaczyć, że ingerencja ze strony innych urządzeń nie jest możliwa. Dlaczego? Indywidualny numer sieci wybierany jest losowo z ponad 4 miliardów rozmaitych kombinacji, następnie ten wylosowany numer jest wysyłany do wszystkich modułów Z-Wave w obrębie danej sieci. Taki system funkcjonowania podnosi jeszcze bezpieczeństwo systemu. Z racji tego, że urządzenia ZWAVE (większość) są w stanie przenosić informacje, przekaz komend odbywa się z użyciem innych urządzeń danej sieci.

Moduły Z WAVE – ile urządzeń może znaleźć się w sieci?

Sieć Z-Wave to rozwiązanie uniwersalne. Nowoczesny, inteligentny dom może być w pełni sterowany z użyciem tego bezprzewodowego protokołu. Zasadniczo może funkcjonować bardzo wiele urządzeń w jednej sieci. Wszystkie moduły Z Wave, które mają chip z tym protokołem mogą bez problemu zostać włączone do sieci. W praktyce wygląda to tak, że sieć obejmuje zwykle moduły Z-Wave odpowiedzialne za alarmy, rolety, oświetlenie, ogrzewanie itd. W obrębie jednej sieci Z-Wave każdy moduł, każde urządzenie ma swój indywidualny numer. Jedna sieć może obejmować do 232 różnych urządzeń. Z powodzeniem zatem można stworzyć funkcjonalny system, z pomocą którego będzie sterowany konkretny inteligentny dom.

Urządzenia Z-WAVE – funkcjonalność i bezpieczeństwo

Nowoczesne urządzenia Z-Wave są wykorzystywane coraz częściej. My ze swej strony rekomendujemy Państwu innowacyjny system Fibaro, który jest funkcjonalny, zapewnia bezpieczeństwo, a przy tym jego instalacja oraz konfiguracja nie nastręcza żadnych trudności. Z pomocą nowoczesnych urządzeń Fibaro można wygodnie sprawdzać stan poszczególnych modułów z dowolnego miejsca oraz zdalnie nimi sterować przy pomocy smartfona, tableta czy też komputera. Fibaro to producent nowoczesnych rozwiązań dla inteligentnego budownictwa, który oferuje certyfikowane urządzenia Z-Wave.

Z WAVE sklep internetowy TRIK – zapraszamy do nas!

Jeśli są Państwo zainteresowani nabyciem nowoczesnych rozwiązań Z WAVE, zapraszamy do skorzystania z oferty naszego sklepu internetowego TRIK.PL. Oferujemy nowoczesne rozwiązania, które wspierają inteligentny dom. W praktyce oznacza to, ze mogą Państwu znaleźć w asortymencie naszego sklepu rozwiązania z zakresu automatyki do rolet, bram garażowych, bezpieczeństwa, inteligentnego ogrodu, sterowania ogrzewaniem oraz oświetleniem. W naszej ofercie mogą Państwo znaleźć także wysokiej jakości centrale Fibaro, które umożliwiają łatwe zarządzanie systemami w inteligentnym domu. Oczywiście także i te centrale bazują na bezprzewodowym protokole Z WAVE. Mamy nadzieję, że uda się Państwu znaleźć w naszym sklepie internetowym odpowiednie rozwiązania. W razie jakichkolwiek pytań jesteśmy do Państwa dyspozycji. Chętnie udzielimy odpowiedzi na pytania o prezentowane urządzenia, podpowiemy także optymalny wybór. Serdecznie zapraszamy!